
H A L A K

„… amit az emberiség többi része elvet, megvet, észre sem vesz, vagy fel sem fog, arra a Halak ráhajt.
Az emberi álmok romjai közt és a kiüresedett fantáziák magaslatain Ő csak pecázik rendületlenül…”
A Halak jegyét a Neptunusz uralja, akit az ókori mitológiában az óceánok és a föld alvilági vízfolyásainak isteneként ábrázoltak. Amint elképzeljük hínártól csöpög hajjal, szigonyát lengetve, számolnunk kell kiszámíthatatlan viselkedésével: néha a tengerészek barátja, elsimítja a háborgó tengert és lecsendesíti a viharos szelet, máskor ellenséges, pusztító vihart támaszt és szörnyeket hív elő a mélyből.
Ez a jegy olyan birodalomhoz kötődik, melynek nincsenek határai, nincsenek mérhető mélységei.
„A vízből származik minden élet”, szól a Korán, és nem kevesebbet szeretne a Halak kifogni, mint az élet titkát. Nem csoda, hogy kudarc esetén csalódottan visszahúzódik „csigaházába”.
Néha azt mondják, hogy a Halakban, a zodiákus utolsó jegyében mindegyik jegyből van egy kicsi, és ha megnézünk egy tipikus Halakat, ez igaznak is tűnik. Senki más nem rendelkezik annyira a kaméleon jellegzetességeivel, mint Ő, a született színész.
A színház- és filmvilág tele van Halakkal, akik szerepeiket játszák. Hihetetlen simulékonyság és összetettség jellemzi a jegy szülöttjét, aki felváltva tud elbűvölő és idegesítő lenni, hiszen annyi személyiség rejlik benne, hogy felmerül a kérdés, vajon melyik az igazi. A válasz erre az, hogy nincs olyan, Ő tulajdonképpen mindenki. De ne higgyük, azt, hogy könnyű együtt élni ennyi empátiával és az emberiség iránti azonosulási törekvéssel.
Azt is mondják, hogy a Halak inkarnációjának célja a szolgálat vagy a szenvedés. Ez igaznak tűnik a maga módján, habár ez egy kicsit végletes megfogalmazás, de a Halak azon hajlama, hogy eggyé válnak azzal, akihez közel állnak, azt eredményezi, hogy teljesen elnyeli őket a másik. Tesze-toszának is szokták őket nevezni, mivel jellemző rájuk egyfajta passzivitás és tehetetlenség, amely leginkább válságos helyzetekben mutatkozik meg .
Nézzük csak meg, hogy reagál az Halak olyan helyzetekben, ahol gyors döntésre és cselekvésre van szükség: megőszülünk, mire megteszi az első lépést a megoldás felé. A döntés, főleg, ha gyorsan kell meghozni, azt jelenti, hogy ki kell zárni az egyik választ a másik kedvéért. A Halak számára ilyenkor az jelenti a problémát, hogy olyan sok lehetőség van, és alaposan végiggondolva látja, hogy mindegyikben van valami igazság. Hogyan lehet akkor választani, ha minden lehetőség egyszerre jó – vagy rossz?
Ez a kulcsa a Halak gyakran rejtélyes viselkedésének: minden relatív. Mint e jegy minden egyéb jellemvonásának, ennek is két oldala van: áldás, ha látja valaki az igazság viszonylagosságát, hiszen ez a tolerancia melegágya. Ha az ember a történelem folyamán több Halakra jellemző tulajdonsággal rendelkezett volna, nem lett volna spanyol inkvizíció, náci holokauszt, salemi boszorkányüldözés, vallási elvakultság vagy üldöztetés. Ha minden relatív, nem ítélhetünk el másokat eltérő nézeteikért.
A Halakat néha erkölcstelenséggel vádolják, de ez ebben a formában nem igaz: ahhoz, hogy erkölcstelen legyen valaki, rendelkeznie kell olyan morális szabályokkal, amelyeket megszeg. És a Halak nyugodt, bölcs közönyösségét a kihágásokkal szemben nem csak saját magára terjeszti ki.
Szó nélkül tűri, hogy felesége elhagyja, a gyerekei elszemtelenedjenek, a főnöke kihasználja, az adóhatóság kivegye a zsebéből jövedelme felét, vagy a főbérlője kidobja a lakásból. Dühítő végignézni azt a teljesen üres tekintető megadást, ahogy a Halak elfogadja a balszerencsét, mintha erre született volna, várta volna és egyenesen üdvözölné. Talán tudnak valamit, amit a többi jegy nem – hogy ez a sok szenvedés és szerencsétlenség semmit nem jelent, ha nem kötődünk túl szorosan az élethez.
A Halak misztikus jegy. Ez a misztikus hajlam sok mindent jelent, először is sok Halak mélyen vallásos, nem feltétlenül ortodox módon, de van bennük egyfajta érzékenység, vágynak egy másik valóságra, valami transzcendensre, megfoghatatlanra, amelynek fényében a hétköznapi élet szürkének és értelmetlennek tetszik.
Másrészt a Halak jegy szülöttje rendelkezik egyfajta mély bölcsességgel, ismeri az emberi vágyak hiábavalóságát. A nagy ambíció, a hatalmas szenvedély, a kapzsiság és mohóság, azon emberi motivációs tényezők, amelyek mindannyiunkat mozgatnak, a Halakon csak átszaladnak, mert nem tűrik, hogy ilyen hatalmas erő uralkodjon rajtuk. Ő éppannyira képes mindezen érzelmekre, mint bármely más jegy szülöttje, de valahol, a szíve mélyén nem veszi ezeket teljesen komolyan. Végül is ez csak maya – ahogy Keleten mondják -, csak illúzió.
Úgy tűnik, hogy már gyerekkoruktól kezdve rendelkeznek ezzel a furcsa és cinikus bölcsességgel. A Halak vízjegy, így a Rákhoz és a Skorpióhoz hasonlóan nagyon érzékeny azokra a rejtett áramlatokra, amelyek a hétköznapi emberi viselkedés álarca mögött rejlenek. Nehéz átverni Őket, közte és két vízjegyű társa közt az a különbség, hogy a Skorpióra és a Rákra inkább a saját érzelmeik vannak hatással, ezek alapján cselekszenek. A Rák, ha megérzi, hogy valakiben nem bízhat, visszahúzódik, hogy megvédje magát és szeretteit, a Skorpió ugyanilyen helyzetben megtámadja az ellenfelet, hogy móresre tanítsa, de legalábbis utálkozva vonul vissza. A Halak ezzel szemben csak néz tágra nyílt szemmel, elszomorodik, majd megbocsát, és többnyire hagyja, hogy kihasználják vagy átverjék annak ellenére, hogy átlátja a helyzetet. Hogy miért? – Annyira nem is számít – mondják. „Neki nagyobb szüksége volt rá, mint nekem.”
Ezek és ehhez hasonló megjegyzések hangoztak el, megerősítve a róluk élő képet, hogy nem a Halaknak való ez a világ. Ők más ritmusra mozognak.
A hal víz alatt élő teremtmény, és tulajdonképpen a Halak is ilyen, mert egy olyan világban él, amelyet a levegő- vagy földjegy szülöttei fel sem fognak. Minden duplán vagy akár négyszeresen jelenik meg neki, semmi sem egyszerű vagy világos számára. Minden gondolat és cselekedet ezernyi képzettársítást hív elő benne, amelyek a végtelenbe vetik hullámaikat. A Halak nem ismeri a határokat, ez jól megfigyelhető kétköznapi szokásaikban. Gyakran addig eszik-iszik, amíg kipukkad, vagy olyan hőzöngő lesz, hogy megbánt mindenkit, vagy annyira magába húzódik, hogy halálra ijeszti környezetét. Mindent végletesen csinál. Ő egy másik világ szülöttje, bizonytalanul mozog a hideg, tényszerű hús-vér világ szabályi között, melyekhez nincs hozzászokva.
Ezt a zavaró hiányosságot határtalan képzeletével ellensúlyozza, mivel a Halak számára itt sincsenek határok. Bármit el tud képzelni. Einstein Halak volt, nagyszerű példája annak, hogy meddig szárnyalhat egy briliáns elme, ha nem kötik konvenciók és dogmák.
A Halaknál van az élet forrásának titka, az álmok és a fantázia birodalma, amelyet a pszichológia a tudattalannak hív. A Halaknak kulcsa van ide – születéskor kapta ajándékba, ki-be járhat-kelhet itt, kedve szerint a gond csak az, hogy néha nehéz visszajönnie.
A Halak gyógyíthatatlan romantikus is. Lehet magyarázkodni, hogy miért, de romantikus alkatnak született és akként is fog meghalni. Ez nem csak a szerelmi viszonyaira vonatkozik, hanem mindenre.
Ő a képzeletében él. A Halak sokkal hamarabb megun mindent, mint bármely más jegy szülötte.
A Halaknak drámára van szüksége, ha nem adatik meg neki, megteremti saját magának.
Ha valaki kedveli a biztonságos, megbízható embereket, akik mindig azt mondják, amit gondolnak egy hét múlva is, jobb, ha távol tartja magát a Halaktól. Az egyetlen dolog, ami stabil benne a változás iránti elkötelezettsége, és az, hogy az álmok világában él, ami sokkal fontosabb számára, mint a jóléti állam „valósága”. Számára a boldogság nem olyasmit jelent, mint élelem, fedél a feje felett. Lelke jobban repes egy csokor jácinttól.
A zodiákus ezen utolsó jegyében testesül meg az ember tehetetlensége, kiszolgáltatottsága az univerzumnak, szeretet iránti vágya, vágyálmai, szükségletei, nagyzási hóbortjai, érzéke a misztikumhoz és az istenihez, melyet szeretne elérni, de csak nagyon nagy áldozatok árán sikerülhet.

Alan Sidney Patrick Rickman
Halak születésű kitűnő angol színművész

|